Friday, 31 July 2009

Pushkar

Mõnikord kohe on nii, et kui midagi hakkab metsa poole minema, siis sinna ta ka läheb. Kohe jutustan teile sellest kõige ehedama näite...


Juba mitu nädalat olime plaaninud reisi hindude pühasse linna Pushkari ning viimaks oli nädalavahetus käes. Asjad pakitud ning vaim valmis, ootasime taksot, mis nagu juba arvata oli, hilines 40 minutit. Pole hullu, ajavaru peaks olema rohkem piisav ning rongijaam kõigest poole tunni kaugusel.


18 inimest pressivad ennast edukalt kolme taksosse ja seiklus algab. Möödub pool tundi, 45 minutit, tund ning meel hakkab pisut ärevaks minema. Kui kaugel see rongijaam nüüd olla saab? Kuid ummikud olid väga suured ning jäime rahulikuks. Järgmised pool tundi ja hakkas juba kõhe. Viimane piisk karikasse oli siis, kui taksojuht keris rahuliku näoga akna alla ning asus teistelt liiklejatelt juhiseid küsima. Aega oli 5 minutit ning meie ainsaks lootuseks oli rongi hilinemine. Sisimas aga teadsime, et ainuke asi mis Indias plaanipäraselt toimib, on rongiliiklus.


Nii aitab. Kõik taksost välja! Haarasime oma kodinad ning pistsime jooksu. Autode vahelt siblides, saateks signaalide koor, jõudsime lõpuks kohale. Kuid rong oli juba läinud...


Õnneks saime teada, et on veel üks võimalus. Nimelt võime veel jõuda järgmisesse peatusesse vanas Delhis ning sinna viib metroo. Võidujooks läks edasi. Ruttu metrosse, asjad turvakontrolli ning kiiresti edasi. Kuid stopp.. Pistsin oma koti masinasse, kuid välja see enam ei tulnud. Lindil seisis õnnetult üks teine must kott. Hea küll, äkki keegi ajas sassi ning haaras kiiruga minu oma. Kui kogu grupp uuesti koos oli, langes üks neist mulle rõõmuga kaela ja tänas, et tema koti taksost olin võtnud. Aga kus on siis minu asjad? 



Pärast paari telefonikõnet ja arutelu oli selge, et minu kott on ikka veel taksos kuskil keset Delhit. Nüüd oli paar sekundit otsustada, mida teha. Kas jääda ilma ühegi asjata taksot ootama, et oma asjad kätte saada või siis proovida rongile jõuda ning kaks kätt taskus Pushkari nautida. No, mis te arvate, mis ma tegin? 


Haha tõmmekas, tegelikult otsustushetke polnud, sest me olime juba metroos :) Niisiis algas võidujooks ajaga. Ühest metroost teise, trepid, koridorid, trepid, eskalaatorid, turvakontrollid, trepid, kaldteed, rahvast täis tänavad, puuvilja letid, hüpped üle maas magavate inimeste. Viimased pingutused. Kus küll võib olla platvorm 12? Tundub, et Harry Potteril oli ka lihtsam platvorm 9 ja kolmveerand leida, kui meil Ajmeri rongi. Aga seal ta oli! Kujutad sa pilti, täpselt 13 ja 11 platvormi vahel! Hops rongi, uksed kinni ja sõit algabki.


Hing paelaga kaelas ja higi ojadena voolamas, leiame lõpuks üles oma voodid-narid. Aga nagu arvata oli, istus seal ees juba vähemalt 3 kohalikku. Algas meeletu selgitamine, seletamine, ähvardamine, kaebamine ja virisemine, kuni viimaks saabus kohale kontrolör, kes asja enamvähem ära korraldas. Voodi-okupandid lahkusid urisedes ning siunasid meid inglise keele mitte oskamises. Üldse on indialastel arusaam, et nagu kõike muud maailmas, oskavad just nemad inglise keelt kõige paremini. Miks muu maailm nendest suurt midagi aru ei saa, on siiani müsteerium :)


Pärast seitset tundi rongisõitu oleme viimaks kohal. Kobistame rongist välja ning võtame takso Pushkarisse. Mägised teed, värske õhk(!), teeäärel uudistavad pärdikud ja hingemattev vaade. Viime oma asjad hotelli (oleks mul siis olnud mida viia) ning lähme hommikusöögile. Hiljem otsustame rentida mootorrattad-rollerid, et mõnusamalt linna ja selle ümbrust avastada. Tuhiseme läbi kitse ja lambakarjade, ehmatame lehmi ning trotsisme loike, mis vahel ulatusid üle terve tee ja kuhu mõned meist ka sisse kukkusid  või kinni jäid(taustaks sõbralik naer). Külastasime kümneid templeid, parandasime karmat ning garanteerisime endile igavese õnne ja armastuse. Kõlab hästi või mis?


Tagasi tulles oli aga meie hotelliõue hõivanud 18 kaamlit, kes ootasid, et meid kõrbe päikeseloojangut vaatama viia. Ettevaatlikult ronisime selga, hoidsime kõigest väest kõigest millest andis kinni ning reis võis alata. Alguses tasa ja targu, kuid hiljem hüppas juht ka küüru peale ning alles siis algas tõeline seiklus. Rappudes ja õõtsudes ratsutasime (hmm ma olen viimased minut aega mõelnud, kas kaamlitega ka ratsutatakse?) läbi väikeste külade, kus meie tulek suutis isegi kriketimängu ülekandelt tähelepanu ära tõmmata. 


Minu kaamel Bruno oli 7 aastane vanapoiss, kelle lemmik tegevuseks oli suure jooksu pealt puu otsast lehti süüa ja teisi kaamleid rammida. Seepärast oli pärast kahe tunnist seiklust päris suur kergendus omal jalal koju minna. Kuigi pean tunnistama, et vaatamata kangele tagumikule ja pidevale hirmule oli kogu seiklus seda väärt. Meeletult kaunid vaated, külade eluolu (peale kriketimängu ka üks pulm) ning kaamelijuhi jutustused olid oeh-nii-India.


Järgmisel hommikul otsustasime varakult (hkm.. kell 10) uuesti mootorratastega teele asuda, et näha ära nii Šiva tempel, kui kõik muu huvitav, mis teele satub.


Traumapunkt küll esialgu plaanis polnud, kuid kahjuks seal meile kahele seiklus seekord lõppes.


Ühel hetkel, keset peaaegu tühja maanteed keeras meile möödasõidul ette väike veoauto ning äkkpidurdus lõppes siruli maantee serval. Järgnes esmaabi India moodi: autokapott lahti ning kellegi taskurätt tehti aknapesuvedeliku või muu mootorimöksiga kokku ning suruti haavadele. Selline tunne oli, et kisaks Tallinnani välja aga välja tuli ainult puhteestlaslik vaikne aiii-aii-ai, mille sellel hetkel varjutas kuri prantsuse keelne sõim. 

Ennast pisut kogunud sõitsime edasi küla traumapunkti, kus kõik kordus aga seekord pisut inimlikumal moel...


Nii ma siin istun, õlg-käsi-puus sidemes, kulm pisut rullis ja mõtlen, et küll elu on ikka üks paras seiklus aga järgmine kord seiklen kiivriga :)


Pealegi, kui kõik läheb nii metsa kui võimalik, siis järgi mõeldes on ju metsas ka väga ilus. Või mis?   



Namaste!


PS! Kui ka see lugu teid, kallid lugejad, kommenteerima ei pane, siis ma hakkan kahtlema, kas keegi peale Tarvi seda kõike loeb ka :D?


Tuesday, 28 July 2009

Jaipur


Eelmine nädalavahetus viis meid Jaipuri. Äratus kell 3.30, kuid õnneks saabusid autod vaid poole tunnise hilinemisega. Vedasime oma padjad autosse ning jätkasime magusat und. Selle lühikese ajaga Indias olen harjunud magama pea igal pool, ükstahes missuguses lärmis või tingimustes ning konditsioneeriga auto oli puhas luksus.


267 km, 5 tundi ning 4 plaaditäit Bollywoodi muusikat hiljem olime lõpuks kohal. Kangete tagumike ägisedes ronisime autost välja ning ühtäkki oli uni kadunud. Olime jõudnud mägedesse. Või noh, vähemalt minusugusele Munamäega harjunud inimesele oli tegemist mäestikuga. 


Esimeseks peatuseks oli स्वयम्भूनाथ स्तुप ehk Galwar Bagh ehk maakeeli  ahvide tempel. Ostsime kotitäie pähkleid ja asusime ringi vaatama. Pärdikuid oli tõepoolest igal pool. Nad kargasid puudel, majaservadel, tirisid seelikust ja tegid muid trikke. 

Templikompleksis olid ka püha veega täidetud basseinid, kus kohalikud patte maha pesid. 


See on ka kohaks, kus paljud india noormehed oma kohustuslikku palverännakut alustavad. Nad panevad selga oranžid ürbid, täid

avad anumad püha veega ning kõnnivad paljajalu, ettevaatlkult, et püha vett mitte maha ajada, järgmisesse linna. 

Meie aga turnisime mägisel rajal aina üles poole, et jõuda päikesejumal Surya templisse. Kollase ja punase pulbriga nägu ära õnnistatud, avanes meile vaade tervele Jaipurile.

Turnisime alla tagasi ja sõitsime juba edasi Jaipuri keskele. Külastasime ka Tuulepaleed, kus elab endine kuningaperekond ning uudistasime muuseumite ringi. 

Kuna Jaipur asub praktiliselt keset kõrbe mägede vahel siis on seal alati palavam kui mujal Indias. 


Hiljem jalutasime veel linnas ringi, kuid varsti muutus kaupmeeste agressiivsus liiga tüütavaks ning otsustasime vaikselt tagasiteele asuda. 



Aga kui te vaid teaksite, mis järgmisel nädalavahetusel juhtuma hakkas :) Püsige lainel!


Namaste!


Wednesday, 22 July 2009

Minu India pere


Alljärgnev on meie malaisialaste kunstiteos nende kohalikule AIESECile Indiaelu tutvustamiseks.

Paluks minu unise näo ajal silmad kinni panna! Mõnusat vaatamist :)




Jair & Efy - Kolumbia

Joanna - Poola

Lemka - Slovakkia

David - Prantsusmaa

Woo & Yen - Malaisia

Yasu - Jaapan

Arjan - Holland

Laura - Belgia

Olya - Kasahstan

Lilla - Ungari

Liis - Eesti

Külaline

Esmaspäeval oli meie majas pidupäev: kolumbialased tähistasid iseseisvuspäeva. Majal lehvis uhke kollase-lilla-punase kirju lipp ning Dayaland Colony tänavatele kostusid salsarütmid. Samuti oli meile saabunud huvitav külaline - rändur Gregor, kes tuuritab juba kolmandat aastat jalgrattaga Aasias ringi. Issver miks küsite?


Tähelepanu (kiirendatud lugemistempos)! Alljärgnev tekst võib kohati sisaldada klišeeliku materjali. Enne lugemist unustage eelarvamused. Uudishimu tekkimise korral proovige järgi, haarake raamaturiiulist Sharma, Coelho, Vain jt või konsulteerige iseendaga.



Kes meist poleks kuulnud lugusid kellestki kuskil, kes võttis oma seljakoti ja seitse asja ning põrutas kaugele ära. Siis ühel päeval tuleb tagasi, üleni habemes ja karvane, istub Terevisiooni diivanil jalas sokkidega plätud ja kartulikotist särk ning annab väga inspireeriva intervjuu. 

Teisel pool ekraani kõlavad aga kommentaarid “Oeh kui vägev” või “suht soe peast, mingu sõitku Tour de France’il, kui jalgrattas nii meeldib”  Siis jood hommikukohvi lõpuni, istud Pärnu maanteel ummikus ning ruttad kontorisse.

Hoopis teine lugu on siis, kui taoline tüüp peatub sinu elutoas. Sära silmis jutustab ta, kuidas ühel päeval oli tal olemas kõik, mida esmapilgul eluks vaja. Ülikooli kraad, hästitasuv töö, korter mainekas piirkonnas, uhke auto ja kopsakas pangaarve. Siis saabus aga kripeldav tunne, et tegelikult on puudu see kõige tähtsam - elu ise. National Geographicu saadete asemel tahaks vahelduseks ise jalad villi matkata ning teha kõike seda, mis vanaduses naeratuse näole toob. 

Niisiis jättis ta maha senise elu ja sõitis Kolumbiast läbi Ühendriikide Jaapanisse. Sealt edasi Hiinamaale, kus otsustas seiklust jätkata jalgrattal - Laos, Vietnam, Kambodža, Tai, Myanmar, Bangladesh, India ja maandus meie elutoas. Kuhu edasi ja millal? Selle peale naeratab ta kavalalt ja ütleb, et pole veel otsustanud.

Kõige imetlusväärsem oli tema võime tunda rõõmu pisiasjadest ning elada üks päev korraga, samal ajal arenedes ja edasi liikudes. 

Tegelikult ei ole vaja selleks habemesse kasvada, paljajalu Viru tänaval Krishnat tänada ja ühiskonnale vastu hakata. Piisab sellest, kui vahel teha midagi, mida tõeliselt tahad, unustades selle, mida teised ootavad ja tunned, et pead tegema. 

Jah, täna jätan peeglid elutoas pesemata, sest lähen hoopis sõbranna juurde koogile :)

Thursday, 16 July 2009

Delhi pühapäev



Järgmisel hommikul saime ennast lõpuks ometi välja magada ning otsustasime minna Delhit avastama. 


Esimene peatus oli Connaught Place, mida peetakse Delhi keskuseks. Võtsime kibekähku mõned tika-kanaburgerid ja imemaitsvad mangolassid ning esimeseks peatuseks oli Jantar Mantar observatoorium, mille ehitas Maharaja Jai Singh aastal 1710.




Edasi viis autorikša meid Birla Mandir templisse. Paljajalu päikesesooja marmorpõranda peal käies, viirukihõngu sisse hingates ning meelirahustavat muusikat kuulates tekkis hinge mõnus rahutunne.  Inimesed ei ole kogunenud sinna, et midagi kahetseda või millegi pärast kannatada. Ei 

mingeid kurjustavaid sõnu vaid ainult õpetus, kuidas paremaks saada. Tänu tänase päeva ja veel õnneliku

ma homse eest muudab kõik palju positiivsemaks. Istusime seal sammaste vahel põrandal ja lihtsalt nautisime rahu ja ümbrust.


Järgmiseks peatuseks oli Purana Qila, mille ehitas mogul Hamuyann. Seda peetakse ka kuuendaks linnaks, millest Delhi üles ehitati. Seiklesime ja turnisime müüridel ning ehmatasime nahkhiiri. Ühel hetkel avastasime, et oleme endale sabasse saanud suure austajategrupi, kes meie igat sammu pildistas ning rõõmsal sammul järgnes. 

Ehk peaks Bollywoodi castingule minema? Siis peaks juba varakult ennast tantsukursustele ka kirja panema. Mis siis elul viga, hõljuks kuldses saris ringi, jooks chaid ja vahepeal teeks paar keerutust, naeratust ja jagaks autogramme? Siis saaksin iga autorikša tahavaate peeglil ilutseda ja ... no hea küll aitab unistamisest, jätkame tõsiste teemadega.


Viimasena külastasime ka Humayuni hauaehitist (kas selline sõna on üldse olemas). Rikšajuht teatas meile tõsisel kombel, et sõita tuleb 10 kilomeetrit. “Yeees, very cheap price-very cheap” (Väga odav!). Sellist fraasi kuuldes tuleks olla äärmiselt ettevaatlik. 10 kilomeetrit läbisime hämmastava 3 minutiga! Milline kiirus! Edasi kaklesime nii 10 minutit hinna pärast ja lõpuks jätsime ta lihtsalt turtsuma, niigi suur rahapatakas käes.


Väsinult, kuid nagu alati õnnelikult, jõudsime viimaks koju. Taevalik külm dušš ja Tiibeti köögi õhtusöök korteri rõdul panid päevale punkti. Mida veel võiks elult tahta :)



Namaste!





Tuesday, 14 July 2009

AGRA



Trinn-trinnn äratus kell 4.30. Tellitud buss peaks jõudma kella 5ks. Tegelikkuses saabus ta alles kell 7. Noh, vähemalt jõudis kohale! Päris tihti juhtub ka nii, et bussijuht lihtsalt unustab tulla, nii et võime öelda, et meil vedas.

Agra on Delhist umbes 200 km kaugusel. No mis te pakute kui kaua siin sellist vahemaad sõidetakse? 


A 2 tundi B 5 tundi C 7 tundi


Ja õige vastus on babababababaaa variant B - 5 tundi. Tee peal tuleb arvestada Delhi liiklusega, lehmade, ahvide, ummikute, konditsioneeri katki minemisega, maantee maksude ja muu saja asjaga. 


Bussis nägin magusat und lumistest mägedest ja kohukestest, kuni äkki koputas karvane käsi mu õlale ja kile hääl karjus läbi mootorite mädääm buy the necklace (osta kaelakee). Ehmatus oli seda suurem, et karvane käsi kuulus hiiglaslikule pärdikule, kes meie bussi tahtis sisse ronida. Natuke kurja häält ja sõit jätkus. Seekord enam magada ei julgenud..


Esimeseks peatuseks Agras oli Akbari mausoleum, mille kuulus Akbar (1556-1605) endale ehitas.



Edasi sõitsime Agrasse ja sõime lõunat, kuid toit ei tahtnud suurest elevusest eriti alla minna. Kui Taj Majali juures parklas bussist välja ronisime algas meeletu tormijooks. Suvi pole siinkandis eriline turismihooaeg ning seepärast olime eriti oodatud. Väikesed poisid sikutasid riietest, kisasid ja üritasid meile müüa kõike, mis neil taskutes oli. 


Nagu igalpool Indias ootas meid meeletu turvakontroll. Kaasa tohtisime võtta

ainult veepudeli, rahakoti ja fotoka. Kõik juhtmed, nätsud, kreemid jne olid rangelt keelatud. 


Viimaks saabus aga rahu. Ei mingit madam-madam ega piiibitamist. Ja seal ta seisiski - Taj Mahal. Kõhus keeras suurest ärevusest, higi jooksis meeletust palavusest aga sellel hetkel oli kõigest ükskõik. Mul on kirjelduseks vaid üks sõna - täiuslikkus. Seal me siis istusime ja lihtsalt vaatasime. 


Esimesest nõidusest üle saanud, julgesime ka pisut lähemale minna. Tõmbasime jalga õõvastavad valged sussid, sest kingades sisenemine on keelatud ja ronisime treppidest üles sissekäigu juurde. 


Mingi hetk avastasime, et peale Taj Mahali oleme tähelepanu keskpunktis ka meie. Fotosid tehti nii “salaja”, kui ka küsiti luba; topiti karjuvad lapsed sülle ja kukuti pildistama. Mingi aja pärast harjus ära kuid loodame, et ei leia neid pilte kuskilt internetiavarustest a’la minu lääne tüdruksõber :)


Kui ma peaksin valima maailmas koha, mis väärib nime paradiis, siis selleks on kindlasti Taj Mahal.  Väravatest väljudes oli õnn südames nii suur, et ükski kaamelisõidu pakkuja ega suveniiriärikas ei suutnud tähelepanu äratada. 


Järgmine peatus oli Agrafort, kus elasid kuulsad mogulid nagu  BaburHumayunAkbarJehangir,Shah Jahan ja Aurangzeb. See oli koht, kus juhiti tervet riiki, enne kui Delhisse ehitati Redfort. 


Viimaks, päevast vaimustusest, üliväsinud aga äärmiselt õnnelikuna algas kojusõit :)







Monday, 13 July 2009

AIESECI õhtusöök

Reede õhtul olime kutsutud traineedinnerile ehk siis kõik Delhis praktika olevad noored said kokku kohalike AIESECi liikmetega. Kauplesime endale 4 autorikšat ja asusime teele. Aimasime, et neil tegelikult suurt aimu pole, kuhu sõita tahame ja seepärast küsisime igal nurgal teed. Kahjuks on indialastel paha komme: nad ei tunnista kunagi, et nad ei tea. Selle asemel juhatavad nad täiesti umbkaudu kuskile suunda. Teed küsides tuleb arvestada alati nelja erineva vastusega. Valik on sinu :)


Pärast pikka tiirutamist jõudsime aga õnnelikult kohale. Majad olid selles piirkonnas hiiglaslikud ja aiad nagu meie pargid. Suurema osa rahvaga olime juba ammu tuttavad, sest elame kõik väga lähestikku, kuid näha oli ka uusi nägusid. Õhtusöögist oli asi tegelikult asi kaugel, see oli lihtsalt viisakam nimi tavalisele peoõhtule. India kutid on ammu teada kui väga abivalmid ja seepärast polnud imestada, kui üks nendest asus mu pudelit hammastega avama (pudeliavaja oli plehku pannud). Kangutas, mis ta kangutas, kuid lahti ta selle kuidagi moodi sai. Kuid väikese kraksu saatel lahkus ta ka kibekähku teise tuppa..

Õhtu jätkus lõbusas tujus, kuid järgmisel päeval pidime hommikul kell 5 Agrasse sõitu alustama nii et uni kutsus. :(


Hiljem selgus, et maja kus pidu toimus, kuulus India välisministeeriumi kantslerile ja vapper tugevhammas oli tema poeg. Nii et homne õhtulehe pealkiri teataks “Delhi-Liis murdis välisministri poja hamba!”


Namaste!


Wednesday, 8 July 2009

Liis ahjus

Kui mul enne polnud aimugi, mis tunne on läbipõlenud pirniga ahjus olla, siis eile sain sellest lõpuks aru. 


Õhtul kui kõik olid peale tööpäeva koju jõudnud ja vaikselt ringi askeldasid, käis väike pauk ja kõik kaput. Elekter oli kadunud. Tegelikult juhtub siin seda peaaegu iga päev, sest hiiglaslik ja pisut vananenud elektrivõrk ei pea lihtsalt vastu. Tavaliselt kestavad katkestused nii 10 minutit ja siis võib jälle kergemalt hingata. 

Otsisime siis kottpimedast oma telefonid ja taskulambid välja ning lootsime, et küll ta kohe tagasi tuleb. Õuduslood 7 tunnistest ja mitme päevastest katkestustest üritasime ära unustada. 

Mõne aja pärast hakkas aga kuumus tunda andma... Möödus esimene tund ja kõik vandusid ning higistasid oma nurgakestes. Terves majas oli kuulda hispaania, poola, tšehhi, slovakkia, malaisia, prantsuse, jaapani, ungari, hiina, vene ja eesti keelset sõimu ning hädaldamist.

Peale kahte tundi, kui olime juba lootuse kaotanud, juhtus aga ime! Saagu valgus, saagu elekter! Rõõmus elu saab jälle edasi minna!  Kui vähe on tegelikult vaja õnneks :)

Hiljem otsustasime, et lähme jahutame ennast veidike lähedal asuvas salsaklubis. Kõlab imelikult, kuid nii see on jahutasime ennast klubis.


Igatahes sauna mina enam vabatahtlikult oma jalga ei tõsta. Tike? (arusaadav?)


Monday, 6 July 2009

Esimene nädalavahetus


Täiesti uskumatu, et olen siin juba terve nädala olnud. Tänu suurepärasele seltskonnale ja kirjule elule on aeg läinud väga ruttu. Aga õnneks on suurem osa veel ees :)

Kuidas siis näeb välja üks õige nädalavahetus Delhis?


Reedel peale tööd otsustasime teha pisut läänelikuma õhtu ehk siis kino ja McDonalds. Kinos otsustasime seekord Hollywoodi filmi “Hangover” (Pohmakas) kasuks. Küll jõuab Bollywoodi hitte ka nautida. 

Alguses oli väga harjumatu, et kõikidesse rahvarohkematesse ja ehk rikkamale (india mõistes) klassile mõeldud kohtades on väga range turvakontroll. Seega, et McDonaldsisse sisse saada pidi kõndima läbi turvaväravate, sind ja su kott otsitakse läbi. Uhkemates kohtades nagu suured hotellid on selleks masinad nagu lennujaamades. Aga pärast paari kohta harjub ära ning ehk tuleb see pigem isegi kasuks. 

Film ajal möirgas meie rida niimoodi naerda, et pisarad silmis. Muu saal oli kahtlaselt vaikne. Keset filmi pandi aga tuled põlema “paus 15” minutit, et saaksid nagu kodus reklaamipausi ajal võileiva jahile minna.


Laupäeval seiklesime koduturul ringi, mis on üks Delhi suurimaid ja hinnatumaid. Kauplesime nii kuidas saime ja nüüd näeme kõik pisut rohkem hindulikumad välja. Aga see ei tähenda, et inimesed siiski krõllis silmadega ei vahiks. Mis s

eal ikka, tunnistage või mitte, me ka silmanurgast piilume, kui viru tänaval mooramees vastu tuleb. Issand, kuidas ta küll siia sattus :)


Pühapäev oli aga tõeline turistikas. Läksime vaatama ühte suurimat Delhi vaatamisväärsust - Redforti. Tegemist on hiiglasliku kindluse-paleega, mis nüüdseks toimib muuseumina. Selle ehitas sama kuningas, kes Taj Mahaligi. Sealt aga viisid kurjad Iraani kuningad ja Britid kõik kullast troonid mine

ma.


Enamikes kohtades on kohalikele ja turistidele sissepääsuks erinevad hinnad. Kohalikud maksavad kuskil 30 ruupiat (6 krooni) meie aga 250 (50.-). See on täiesti mõistetav ja eriti meeldivaks tegi asja see, et me ei pidanud seisma järjekorras vaid saime kohe läbi turvakontrollide sisse. Natuke ringivaadates otsustasime võtta ka kohaliku giidi. Kes Slumdog Millionaire’i on näinud teab ehk millised võivad kohalikud giidid olla. Uhkete sõnadega ennast tutvustades teatas ta, et räägib 40 keelt ja on igatmoodi parim ja targeim. Selle demonstreerimiseks tõlkis ta sõna “mosaiik” kõikidesse meie keeltesse. Eestikeelega jäi ta muidugi jänni :) Sellest ta ennast segada ei lasknud vaid muudkui vatras edasi. Otseselt muidugi mitte Redforti ajaloost vaid kõigest muust. Äkki jäime ühe nurgapeal seisma ning õnnis naeratus näol teatas ta “Now, my kids, I will show you paradise” (Nüüd mu lapsed, ma näitan teile paradiisi). Sellel hetkel tundus paradiis küll pigem Antarktikas asuvat, vaatamata sellele, et selles aias ajas kuningas oma 300 naist taga ja ujus kullas.

Aga nalja sai kõvasti ja kui ta asjadest pisut midagi teaks, saaks temast suurepärane giid :)


Esmaspäev oli aga jälle tööpäev ja tasapisi, aga väga vaikselt hakkab Delhi juba koduks muutuma. Vähemalt mõneks ajaks :)


Ma nüüd hiilin uuesti tuppa tagasi ja loodan, et homme koristajad kell 7 ei tule. Neil on suhteliselt ükskõik sellest, et magame. Nad lülitavad sisse tule, puhurid (!) välja ja asuvad usinalt põrandat pühkima. Tore äratus või mis :(


Namaste!

Thursday, 2 July 2009

Diskule!


Namaste!


Eile oli minu esimene tööpäev ning järgmised kaks kuud töötan ma internina sellises firmas nagu Instition of Directors. Tegelikul on tegemiste mitte-tulundusorganisatsiooniga, kelle ülesandeks on levitada eetiliste põhimõtete kasutamist India firmades. Nad annavad välja ka sellist auhinda nagu The Golden Peacock, millega avaldatakse kiitust jätkusuutliku arengu eest. (www.goldenpeacockawards.com). Peale India on neil kontorid veel Portugalis ja Londonis. Minu peamiseks tööülesandeks on augustis toimiva konverentsi ettevalmistamine ja siis muud jooksvad tööd. Kohvi keetma ei pea, selleks on juba kaks usinat abilist. Nii palju siis tööst :) 



Õnneks pole see mu elukohast väga kaugel (Delhi mõistes kaugel) ja igal hommikul ärkan ma kuskil 8, ajan oma punjabi (kohalik riietus) selga ning lippan suure tee poole, et autorikša peale saada. Rikša kuidagi peatuma saadud, algab keerukas läbirääkimine. Esmalt saan suure vaevaga aadressi selgeks tehtud ja siis teatab ta uhkelt 80 rupies madam, veeeery far. 30 teatan ma kangekaelselt, sest tean et sinnasõiduks kulub maksimum 20 minutit. Seejärel kukub hind 60ni. Ei 45 olen nõus maksma. No-no madam 60. Siis algab teater. Pööran selja ja asun järgmist rikšat püüdma. Läheb mõni hetk siis ta ohkab sügavalt, teeb haleda näo ja ütleb noo okei 50. Hüppan peale ja sõit võib alata.  Ja nii igal hommikul.. Tagasitulek on pisut keerulisem, sest mu maja on kuskil ebaloogilises kohas ja tänavad on imepisikesed ja rahvast ja muud elu täis. Seepärast tuleb ise ka tähelepanelikul vaadata millise banaanimüüja juurest tuleb paremale pöörata. Daaiiiii-daaiii (paremale) kisendan tagaistmel ja siis vajutab ta signaali põhja ja teeb äkkpöörde nii et kõik kargavad kahte lehte. 


Eile õhtul käisime kohalikus klubis. Ronisime 5-6 kaupa autorikšadesse ja vurasime vaevaliselt kohale. Kahjuks midagi eksteermset nüüd teile rääkida polegi. Muusikavalik oli muidugi kohalik, mille vahele lasti lääne hitte dr. albanilt ja teistelt. India remiksidega kohandatult muidugi. Mõtlesime siis, et joogiks võiks võtta midagi natuke huvitavamat, ikkagi Indias ju. Otsustasin India stiilis Martini kasuks, sest kui Bond siin oleks siis ta kindlasti jooks ka seda. Suure hurraaga sain siis joogi kätte. Appi see oli kõige kohutavam asi mida ma olen kunagi saanud. Nad segasid martini sisse masalat. See on kohalik maitseaine, mida pannakse kõikjale. Nüüd ma tean siis, et ka jookide sisse. Ülivürtsikas, soolane ja kange. Järgmine kord jään vee juurde :) 

Aga tantsukursustele peaks küll minema, sest see, mida kõike nad seal tegid, oli ikka väga  hmm omapärane. Jalad käisid nii kiiresti, et olid peaaegu paigal. Kes tahab kodus harjutada võtku youtube ette. http://www.youtube.com/watch?v=APsZ6oPEZOg



Vat nii on lood siin Indiamaal :)